Złote myśli

"Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy.”

Janusz Korczak

"Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko maja mniej doświadczenia.”

Janusz Korczak

"Żyć to znaczy pomagać innym. Trzeba się troszczyć o cudze szczęście, by samemu być szczęśliwym"

Raol Follerau

"Życie rodziców jest księgą, którą czytają dzieci"

św. Augustyn

WSZYSTKIEGO, CO NAPRAWDĘ TRZEBA WIEDZIEĆ NAUCZYŁEM SIĘ W

PRZEDSZKOLU

MOTTO:

W przedszkolu nauczyłem się większości z tego, co rzeczywiście mi

było w życiu potrzebne, tzn.: jak żyć, co w życiu robić, jak

postępować.

Nauczyłem się mianowicie, żeby wszystkim się dzielić. Nie oszukiwać wgrze. Nie bić innych. Odkładać zabawki tam, skąd je wziąłem. Sprzątać po sobie. Nie brać cudzych rzeczy. Przeprosić, jeśli kogoś skrzywdziłem. Myć ręce przed jedzeniem. Prowadzić spokojny żywot. Trochę się pouczyć, trochę pomyśleć, narysować, namalować i podpisać, codziennie tańczyć i przeplatać zabawę pracą.

W każde popołudnie trzeba się zdrzemnąć. Kiedy wychodzisz na zewnątrz, musisz uważać na samochody. Trzymać się razem za ręce. Trzeba zdawać sobie sprawę, że świat jest zadziwiający. Np. małe ziarnko w plastykowym kubeczku wypuszcza korzenie do dołu, podczas gdy roślinka i listki rosną do góry, i tak właściwie nikt nie wie dlaczego właśnie w taki sposób. Ale tak się dzieje z każdym z nas. Wszystko umiera: rybki z akwarium, chomiki, białe myszki i nawet ziarenko z plastykowego kubeczka. I my też umrzemy.

A pamiętasz Alę i Asa z elementarza, i pierwsze słowo, największe ze

wszystkich słów: POPATRZ. Można w nich odnaleźć wszystko, co wiesz:

złotą zasadę postępowania i miłości oraz podstawy higieny, polityki, ekologii i

zdrowego trybu życia.

Pomyśl, o ile lepszy byłby świat, gdybyśmy wszyscy – cały świat – jedli ciastka i pili mleko na podwieczorek, a potem leżakowali. Albo gdybyśmy przyjęli narodowy zwyczaj, a za nami poszłyby inne narody, odkładania rzeczy tam, gdzie jest ich miejsce i sprzątania po sobie, jeśli nabrudzimy. I reszta też jest ciągle aktualna. Niezależnie od wieku: ZAWSZE IDĄC W ŚWIAT DOBRZE JEST BYĆ RAZEM I TRZYMAĆ SIĘ ZA RĘCE.

Robert  Fulghum