2020-06-30 Wtorek 3,4-latki

Wtorek 30.06. 2020r

TEMAT DNIA: Kolory lata – w kolorach tęczy.

1. Wprowadzenie do tematu dnia – rozwiązywanie zagadek.

Witam was kochani na ostatnich zajęciach przed wakacjami. Już od tygodnia mamy kalendarzowe lato. Tak jak każda pora roku, tak i lato ma swoje kolory, z którymi się nam kojarzy.

Jakie to kolory? Za chwilę się dowiecie. Przygotujcie całe opakowanie kredek lub flamastrów. Rozwiążcie zagadki. Wskażcie i odłóżcie na bok po kolei kredki (flamastry) we właściwych kolorach.

ZAGADKI:

• Tego koloru szukajcie w truskawkach i makach. (czerwony)
  • Marchewka zawsze ten kolor kryje, ale też takie bywają dynie. (pomarańczowy)
  • To kolor ciepły i miły jak promienie słońca i płatki słonecznika. (żółty)
  • Liście są takie i trawa też. Jaki to kolor, pewnie już wiesz? (zielony)
  • Jakiego koloru jest niebo w pogodne dni? (niebieski)
  • W jakim kolorze są burzowe chmury? (granatowy)
  • W jakim kolorze są pachnące fiołki i smaczne śliwki? (fioletowy)

Spójrzcie na wybrane kredki (flamastry). Z czym kojarzą się wam wszystkie te kolory? Jeśli nie wiecie rozwiążcie ostatnią zagadkę.

Lśni na niebie

w dni deszczowe,

gdy słońce zaświeci.

Kolorowa, w łuk wygięta.

Czy już wiecie dzieci?

2. Słuchanie opowiadania „Historia tęczy” (fragment książki „Mądrość serca” M. Porębskiej i A. Sujki).

Posłuchajcie historii o tęczy.

historia tęczy

To piękna bajka, ale jak naprawdę powstaje tęcza? Otóż kolorowa tęcza pojawia się często gdy kończy się burza lub zaraz po deszczu kiedy niebo rozjaśnia słońce. Światło słoneczne przenika przez maleńkie kropelki wody unoszące się w powietrzu. Woda i światło to fantastyczne połączenie – dzięki nim powstaje tęcza.

3. Oglądanie filmiku „Tęcza malowana różdżką”.

Obejrzyjcie filmik, z którego dowiecie się w jakiej kolejności występują kolory, z których składa się tęcza. Postarajcie się w ten sposób ułożyć swoje kredki (flamastry).

4. Zabawy badawcze „Moja tęcza”.

Zapraszam was do zrobienia tęczy w domu i w ogrodzie.

• Zabawa badawcza „Tęcza na ścianie”

Potrzebne będą: szklanka, woda, małe lusterko, słońce lub latarka

Wlewamy do szklanki wodę (ok. ¾ wysokości), wkładamy lusterko i opieramy je o ściankę szklanki. Manipulujemy tak, aby promienie słońca padały wprost na powierzchnię lusterka. W przypadku pochmurnej pogody, możemy skierować na lusterko strumień światła z latarki.

• Zabawa badawcza „Tęcza na płycie CD”

Potrzebne będą: płyta CD, słońce lub latarka

Ustawiamy płytę gładką stroną w kierunku źródła światła. Obracamy i manipulujemy płytą podziwiając tęczowe refleksy.

• Zabawa badawcza ‘Tęcza w ogrodzie” (w dowolnym czasie)

Potrzebne będą: zraszacz do kwiatów lub wąż ogrodowy.

Uwaga! Ten sposób sprawdzi się tylko w słoneczny dzień.

- Stajemy tyłem do słońca.

- Pryskamy zraszaczem lub rozpyloną wodą z węża ogrodowego prosto przed siebie.

- Obserwujemy jak na kroplach wody pojawiają się kolory tęczy.

5. Magiczne zabawy z tęczą.

Proponuje wam teraz 2 magiczne zabawy, które z pewnością zrobią na was duże wrażenie.

• Tęcza na ręczniku papierowym

Przygotujcie 2 listki ręcznika papierowego, flamastry, płaski talerz lub tackę z niewielką ilością wody. Zabawę znajdziecie na filmiku (uwaga: nie ma konieczności rysowania linii na drugim kawałku ręcznika).

• Słodka tęcza z cukierków Skittles (w dowolnym czasie podczas wakacji)

W jaki sposób wykonać słodką tęczę dowiecie się z filmiku (uwaga: podczas zabawy najlepiej użyć ciepłej wody).

6. Taniec ze wstążkami przy piosence „Tęcza- cza cza cza”.

Weźcie do rąk wstążki lub paski bibuły i potańczcie przy piosence „Tęcza - cza cza cza”. Podczas refrenu zatrzymajcie się, podnieście ręce wysoko i machajcie nimi tak jakbyście malowali tęczę na niebie.

7. Oglądanie odcinka bajki „Rodzina Treflików” pt. „Tęcza”.

Obejrzyjcie jeden z odcinków bajki „Rodzina Treflików”. Może i wy pobawicie się tak samo jak Treflinka i Treflik w deszczowy dzień.

8. Tęczowe prace plastyczne ( do wyboru).

Wybierzcie jedną z proponowanych tęczowych prac plastycznych.

• Tęcza malowana gąbką

Sposób wykonania pracy znajdziecie tutaj.

• Tęcza wyklejana z paseczków z efektem 3D

Ważne: paski należy przyklejać w taki sposób, aby ich środek odstawał od kartki.

• Tęcza i chmurka

Kochani na zakończenie chciałybyśmy podarować wam tęczowe wakacyjne życzenia:

Czerwone serduszka Wam podarujemy
i pomarańcze dla zdrowia namalujemy.
Cieplutkie żółte słońce i źdźbła zielonej trawy,
niebieski deszczyk co woła do dobrej zabawy.
I fioletowy wiatr, co pędzi gdzieś po polach,
różowe kwiatki dzwoniące w lasach i ogrodach.
A wszystko to damy Wam z serca całego
z życzeniami od tęczy - wszystkiego najlepszego!

Niech każdy dzień wakacji będzie wspaniałą przygodą i radosnym poznawaniem świata. Ściskają Was panie wychowawczynie z grup Motylków i Żabek.