2019-05 ,,Emocje u przedszkolaków"

,,Emocje wśród przedszkolaków"

Przedszkolaki, szczególnie te 3-4 -letnie są dość chwiejne emocjonalnie. Mogą zdarzać się sytuacje, kiedy rzewnie płacze, a po chwili śmieje się do rozpuku. Nie rozumie swoich emocji. Nie potrafi jeszcze odróżnić prawdy od fikcji a rozwijająca się wyobraźnia może sprawić, że nasilają się lęki. Dlatego w maju rozmawialiśmy w gr.I o wrażeniach i uczuciach- uczyliśmy się je nazywać, odczytywać, co czują inni i szukaliśmy sposobów, by radzić sobie , gdy odczuwamy trudne, nieprzyjemne emocje. Dzieci oglądały obrazki i próbowały odgadywać emocje, próbowaliśmy do lustra robić różne miny/; smutną, wesołą, zdziwioną, przestraszoną. Rozmawialiśmy o smutku, co miało na celu uświadomienie dzieciom, że czasem jest on potrzebny i pokazywaliśmy różne sposoby na poradzenie sobie w przygnębiających sytuacjach. W pokonywaniu różnych emocji pomogły nam bajki, które dzieci  słuchały na cd/; ,,Marysia Gąsienica"- bajka o nieśmiałości, ,,Piotrek Skorek"- bajka o złości, itp.... Nie było obrazków a tylko dźwięk wydobywany z magnetofonu a mimo wszystko dzieciaki z zaciekawieniem słuchały bajek czytanych przez lektora. Później rozmawialiśmy o tym, jakie emocje towarzyszyły bohaterom.

galeria: