2020-06-04 Czwartek 4,5-latki

Projekt "Las”- czwartek

 

1. Na początek przypomnijcie piosenkę o lesie "Śpiewanki- Las"

 

2. Ćwiczenia słuchowe:

Drzewa – przypomnijcie sobie nazwy znanych wam drzew liściastych

i iglastych. Podzielcie je na sylaby klaszcząc tupiąc, stukając dłońmi o podłogę

np. so – sna, jo – dła, lesz-czy- na, ja – rzę–bi – na, dąb, buk

 

3. Obejrzyjcie "Legendę o Dębie Bartku"

 

4. Posłuchajcie opowiadania pt: „Dąb Olek” –( na podstawie opowiadania P. Beręsewicza). Poniższe ilustracje przedstawiają najstarszy dąb.

 

 

Jeden z najstarszych dębów w Polsce nazywa się Bartek. Rośnie sobie już prawie siedemset lat i jest taki stary, że jego konary trzeba podpierać specjalnymi słupami. Kilku dorosłych mężczyzn musiałoby się złapać za ręce, żeby objąć jego gruby pień. Najmłodszy dąb w Polsce to dąb Olek. Trudno go nazwać drzewem – to takie dębowe niemowlę, kilka jasnozielonych listków przyczepionych cienką łodyżką do zeszłorocznego żołędzia, który na jesieni wpadł do przedszkolnego ogródka. Przeleżał w ziemi całą zimę i ledwie zdążył wykiełkować, a już znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Grupa Olka postanowiła zasadzić przy przedszkolu dwa krzewy ozdobnej leszczyny. Chłopcy i dziewczynki pracowicie wyrywali chwasty. Wszyscy na czele z panią, uśmiechali się do słońca i soczystej zieleni, tylko Olek stał na uboczu, trochę naburmuszony. Miał nadzieję, że to jemu przypadnie w udziale zaszczyt wykopania dołków, tymczasem Marek i Piotrek chwycili łopaty i nie zamierzali wypuścić ich z rąk. Patrzył więc Olek ponuro, jak oddział ogrodników przedszkolnych krząta się wśród przedszkolnych grządek, a potem sam bez zapału zabrał się za pielenie. Wyrwał kilka mleczy i już miał usunąć z ziemi następny chwast, kiedy jego uwagę zwróciła maleńka, bezbronna roślinka, ledwie wystająca z czarnej ziemi. Kucnął nad nią zmarszczył brwi z namysłem.

- Patrzcie to chyba dąb –powiedział. Maleńkie drzewko od razu stało się ulubieńcem dzieci.

Obie leszczyny wkopano w innym miejscu, a wokół dąbka chłopcy zbudowali niewielką zagrodę z patyków żeby nikt niechcący go nie rozdeptał.

- Nazwijmy go „dąb Olek” –zaproponowała Ala. W końcu kto uratował mu życie?

Od tego czasu Olek urósł już o centymetr i wypuścił dwa nowe listki.

 

5. Odpowiedzcie na pytania:

- Co znalazł Olek w ogródku przedszkolnym?

- Jak nazywa się najstarszy dąb w Polsce?

- Jak nazywa się najmłodszy dąb w Polsce?

- Dlaczego ma takie imię?

- Dlaczego Olek był najpierw naburmuszony?

 

6. Praca dla chętnych – narysujcie dużego dęba Bartka i małego Olka.

 

7. Wybierzcie się na rodzinny spacer do lasu, spróbujcie zmierzyć obwód pnia drzew obejmując je rękoma. Ciekawe kto z was zmierzy w ten sposób najgrubsze drzewo, a kto najcieńsze.