2020-06-15 Poniedziałek 4,5-latki

PONIEDZIAŁEK 15.06.2020

TEMAT TYGODNIA: Wakacyjne podróże

Temat dnia „Wakacje na Wybrzeżu

1. Już niedługo wakacje, upragnione lato. Aby poczuć już letni klimat przywitajcie się piosenką „Kolorowe lato”.

2. Obejrzyjcie ilustrację i powiedzcie co się na nich znajduje, gdzie można spędzać wakacje?

3. Posłuchajcie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby pt: „Wakacyjne podróże”.

Od samego rana tata, Olek i Ada planowali podróże wakacyjne. Zapomnieli o porannym myciu, a nawet o przebraniu się z piżam. Gdyby nie mama, zapomnieliby też o śniadaniu. Szczęśliwie mama przypomniała im o wszystkim. Kiedy byli już umyci, przebrani i najedzeni, wyjęła z szafy wielki globus i postawiła go na podłodze.

- Teraz, możecie podróżować palcem po całym świecie.

- Super! - ucieszył się Olek. Bez namysłu zakręcił globusem. Fruuu! Gdyby kula ziemska obracała się tak szybko, wszyscy dostaliby kręćka jakiegoś lub co najmniej zadyszki. Przed oczami Olka, Ady i taty mknęły kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa, Afryka, Europa i zaraz Azja i Australia.

- Tu jedziemy! - Palec Olka zatrzymał rozpędzony świat namalowany na globusie.- Australia, Sydney. Niezłe miejsce. Będzie fajnie. W Australii są kangury i koale.

- W Sydney chciałbym zobaczyć gmach filharmonii – wtrącił tata.

– A będzie tam gmach naszego przedszkola? – zapytała Ada .

Olek spojrzał na siostrę z politowaniem. Przecież nikt nie podróżuje do przedszkola, które jest kilka metrów od domu. Zakręcił drugi raz. Jego palec wskazał państwo leżące w Ameryce Południowej.

- Brazylia. Dobry wybór – pochwalił tata.- Są tam wspaniałe plaże. Chętnie poleżałbym sobie - przeciągnął się leniwie.

- Może i ja zaproponuję podróż – mama zajrzała do salonu. – Chciałabym pojechać z wami do Indii. Zawsze interesowała mnie Azja i jej kultura. Chociaż Afryka też jest ciekawa.

- No pewnie! Jedziemy do Kenii. Do parku z dzikimi zwierzętami. Zobaczymy słonie i żyrafy! - zawołał Olek ożywiony wizją spotkania dzikiego słonia a może i lwa.

- A będzie nasz park – nieśmiało zapytała Ada. Wszyscy spojrzeli na nią jak na przybysza z kosmosu.

- Nasz park będzie czekał na ciebie w Polsce. Teraz ja wybieram – powiedział tata. Energicznie zakręcił globusem. Niebieski kolor oceanów i mórz zmieszał się z zielonym, żółtym i brązowym – kolorami kontynentów. Adzie aż zakręciło się w głowie. Świat na globusie obracał się zbyt szybko. Co będzie jeżeli palec taty trafi na głęboki ocean? Nie chciałaby spędzić wakacji na oceanie. Tam już z pewnością nie ma znajomego parku ani przedszkola ani placu zabaw z dużą okrągłą piaskownicą.

- Stany Zjednoczone, Waszyngton – zakomunikował tata.

- Jest tam plac zabaw – spytała Ada

- Naszego nie ma, są inne. Jest za to Biały Dom i ….

- Ale naszego domu tam nie ma – przerwała tacie Ada.

- Ja nie mogę! Chcesz jechać na wakacje czy nie? – zniecierpliwił się Olek.

- Chcę. Tylko nie tak daleko bąknęła Ada.

- To gdzie? Wybieraj – podsunął jej globus.

Ada zamknęła oczy. „Niech los zdecyduje” - pomyślała i dotknęła palcem globusa.

- Tu!

Cała rodzina wbiła wzrok w miejsce, które wskazywał palec Ady. Mama i tata pierwsi gruchnęli śmiechem.

- Europa, Polska, Warszawa – podsumował Olek.

Ada westchnęła z ulgą. Jak to dobrze, że zdała się na los szczęścia.W Warszawie jest jej przedszkole i dom, i park i znajomy plac zabaw. No i tuż pod Warszawą mieszkają ukochani dziadkowie. Co ważne ich dom stoi w pobliżu lasu.

- Pojedziemy do babci i dziadka. Tam są bociany, dzięcioły, kukułki, żabki, biedronki, ślimaki, pszczoły – zachwalała Ada.

- Mrówki, komary muchy – dorzucił ponuro Olek. Ale już po chwili śmiał się jak tata i mama. Nawet napad komarów nie odstraszyłby ani jego ani Ady od podróży do dziadków. Podpatrywanie ptaków w towarzystwie dziadka, który zna setki ciekawostek o zwierzętach, to był najlepszy z wakacyjnych planów.

4. Porozmawiajcie na temat wysłuchanego opowiadania

(jak macie w domu globus to poproście rodziców, aby odszukali i pokazali wam wszystkie kontynenty)

- Co Olek, Ada i tata planowali z samego rana?

- Dzięki czemu mogli podróżować palcem po całym świecie?

- Jakie kontynenty były widoczne na globusie?

- Co wskazywał palec Olka?

- Co wskazywał palec taty?

- Gdzie chciała pojechać mama?

- Co wspominała cały czas Ada?

- Co wskazywał palec Ady?

- Gdzie Ada chciała pojechać na wakacje?

5. Obejrzyjcie filmik –"Poznaj świat z interaktywnym globusem"

6. Wykonajcie pracę plastyczną pt: „Wakacje na Wybrzeżu”

- Dzieci 4 – letnie pokolorujcie kolorowankę

- Dzieci 5 – letnie - przygotujcie wyprawkę; kartę nr 4, kartkę z bloku technicznego, klej, farby plakatowe, pędzelek, kubek z wodą. Wypchnijcie z karty gotowe elementy, pomalujcie kartkę z bloku tak , aby była podzielona na trzy pasy: żółty – piasek, niebieski - morze, jasnoniebieski – niebo, przyklejcie gotowe elementy w odpowiednich miejscach na wyschniętej kartce.

Zdjęcia prac plastycznych prześlijcie do nas, będą zamieszczone na stronie przedszkola

7. Wykonajcie ćwiczenia - KARTY PRACY – dzieci 5 – letnie cz.4 s. 60 -61

8. Pobawcie się na powietrzu.