2020-06-18 Czwartek 4,5-latki

CZWARTEK 18.06.2020

TEMAT TYGODNIA: „Wakacyjne podróże”

Temat dnia: „Nadeszło lato

1. Utrwalcie poznaną piosenkę pt: „Podróże małe i duże”

2. Zastanówcie się czym możemy jechać na wakacje? Obejrzyjcie ilustracje i wybierzcie prawidłowy środek lokomocji.

3. Zabawa dydaktyczna – Czym pojedziemy na wakacje?

Zaproście do zabawy mamę lub tatę. Rodzic czyta treść zagadki – wy podajecie rozwiązanie.

- Pędzi po torze, szybko, z daleka, bo tłum podróżnych na stacji czeka - POCIĄG

- Ma skrzydła, choć nie jest ptakiem, lata podniebnym szlakiem - SAMOLOT

- Ma maskę, a pod nią konie, cylindry – nie na głowie.

A w środku siedzi człowiek - SAMOLOT

- To wielka latająca maszyna, owada – ważkę przypomina – HELIKOPTER

4. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi i żuchwę.

Do wykonania ćwiczeń zaproście mamę, będzie czytać polecenia i sprawdzać wykonanie. Potrzebne będą lusterka.

Język wyruszył na wakacje, wsiadł do samochodu i mocno kręcił kierownicą – rysujecie językiem koła po dolnej i górnej wardze.

Zaczął padać deszcz więc włączył wycieraczki – poruszacie językiem od jednego do drugiego kącika ust.

Kiedy wyszło słońce, wysiadł z samochodu i przesiadł się do balonu, którym poleciał wysoko do góry – przesuwacie język za górne zęby po wałku dziąsłowym.

Ponieważ wiał dość silny wiatr, balon raz unosił się wysoko w górę, raz opadał na ziemię – poruszacie językiem raz po górnych, raz po dolnych zębach.

Język z zaciekawieniem przyglądał się, jak pięknie po niebie płynęły białe chmury – przesuwacie językiem po podniebieniu, od zębów w stronę gardła.

Postanowił wylądować na ziemi i zwiedzić najbliższą okolicę na rowerze – rysujecie językiem koła między zębami a wargami.

Ale kiedy jechał, często musiał dzwonić dzwonkiem – mówicie; dzyń, dzyń, dzyń.

Z radosnym uśmiechem na twarzy wrócił do domu – szeroko rozciągacie wargi.

5. Obejrzyjcie film edukacyjny - "Poznajemy pojazdy, środki transportu"

6. Wykonajcie ćwiczenia:

- Dzieci 4 – letnie – KARTY PRACY cz. 2 nr 59

- Dzieci 5 – letnie – KARTY PRACY cz.4 s. 64 – 65

7. Praca plastyczna dla chętnych dzieci 4 – letnich.

Potrzebne będą: wyprawka plastyczna, karta nr 28, kredki, naklejki, bibuła, klej, nożyczki.

Wytnijcie z karty obrazek autobusu i dokończcie go kolorować, przyklejcie okna odpowiednich miejscach, złóżcie autobus wg instrukcji, tak aby można go postawić.

8. Pobawcie się na podwórku.