2020-06-22 Poniedziałek 4,5-latki

PONIEDZIAŁEK 22.06.2020

TEMAT TYGODNIA: „Pożegnania nadszedł czas”

Temat dnia: „Wakacyjne wędrówki

1. Posłuchajcie piosenki pt: „Do widzenia przedszkole”

2. Zabawa ortofoniczna - Wakacyjna wycieczka.

Do zabawy zaproście mamę lub tatę. Rodzic czyta krótką historię o wakacyjnej wyprawie Ady i Olka. Wy staracie się ilustrować ją ruchem, na słowo miś –podskakujecie, jabłko – obracacie się w koło, gruszka – unosicie ręce do góry. Naśladujecie także odgłosy; samochód – sz,sz,sz, pociąg – tu, tu tu , rzeka – plum, plum plum, ptaki – fiu, fiu, fiu, osa – bzz, bzz, bzz, krowa – mu, mu mu, dzieci – ha, ha, ha.

Pewnego letniego wieczoru Ada i Olek wraz z rodzicami ustalili, że następnego dnia wybiorą się na wycieczkę za miasto. Ada , aż podskoczyła z radości i od razu pobiegła spakować swój mały, podręczny plecaczek. Włożyła do niego: okrągłe jabłko, soczystą gruszkę i swojego małego pluszowego misia. Następnego poranka nie trzeba było długo budzić dzieci, bo już z samego rana Olek był gotowy do drogi, a razem z nim Ada i jej mały podręczny plecaczek, a w nim okrągłe jabłko, soczysta gruszka i mały pluszowy miś. Tata wystawił rowery, mama przygotowała kanapki i picie, a dzieci założyły kaski ochronne na głowy i wszyscy wyruszyli w drogę. A wraz z nimi mały pluszowy miś, okrągłe jabłko i soczysta gruszka. Początkowo jechali ścieżką rowerową przez miasto wzdłuż ruchliwej ulicy. Słychać było szum samochodów (sz, sz, sz). Zatrzymali się przy przejeździe kolejowym, ponieważ szlaban był zamknięty i właśnie przejeżdżał pociąg ( tu, tu, tu ). Pojechali dalej wzdłuż rzeki (plum, plum, plum ). Coraz bardziej oddalając się od zabudowań. Z daleka było widać pole, na którym pasły się krowy (mu, mu , mu). Dalej rozciągała się łąka, przy której rodzina zrobiła sobie postój. Tata rozłożył koc, mama wyjęła kanapki i picie, a Ada wyjęła z plecaka małego pluszowego misia, okrągłe jabłko i soczystą gruszkę. W oddali było słychać śpiew ptaków (fiu, fiu, fiu) i bzyczenie osy (bzz, bzz, bzz). Ada zjadła soczystą gruszkę, a okrągłe jabłko oddała Olkowi. Potem spakowała misia do plecaka i całą czwórką wrócili do domu. Miło było spędzić czas razem więc wszyscy wesoło się śmiali (ha, ha, ha).

3. Posłuchajcie wiersza A. Widzowskiej pt: „Wakacje”.

Kiedy nam buzie ogrzewa lato, czas na przygody z mamą i tatą.

Czekają góry, pachnące łąki, morze i plaża, konie, biedronki.

Gdy my będziemy pluskać się w rzekach, przedszkole na nas grzecznie poczeka,

Odpoczną w ciszy lalki, zabawki, dwie karuzele , miś i huśtawki.

Chętnie wrócimy do naszej pani, z wakacyjnymi opowieściami,

O sarnach w lesie, o rybkach w morzu i ptasich gniazdach ukrytych w zbożu.

Będziemy liczyć białe muszelki, poznamy nowe ważne literki.

A ten co butów sam nie sznuruje, w mig się nauczy. Ja już sznuruję.

4. Odpowiedzcie na pytania;

- Co robili Ada i Olek z rodzicami w górach?

- Co robili Olek i Ada z rodzicami nad morzem?

- Dokąd możemy pojechać na wakacje?

- Co się będzie działo w przedszkolu, kiedy my wyjedziemy na wakacje?

- Czego możemy nauczyć się w czasie wakacji?

5. Wykonajcie ćwiczenia:

- Dzieci 5 – letnie – KARTY PRACY cz.4 s. 72.

Jutro - 23.06. obchodzi swoje święto bardzo ważna osoba –WASZ TATA

Proponujemy wam wykonanie laurki oraz prezentu na tą okazję.

"Laurka dla taty"- https://youtu.be/GsybRwXluAw

"Prezent na dzień Taty. Organizer dla Taty"- https://youtu.be/ZZVpXaYMN-c

Możecie też wymyślić coś sami. A jutro złóżcie życzenia swoim tatom.