Środa 29.04.2020r

TEMAT DNIA: Domy i domki

1.     Taniec na rozgrzewkę „W górę, ręce w górę”.

Witam wszystkich serdecznie. Na dobry początek dnia proponuję wam zabawny taniec „W górę, ręce w górę”. Obejrzyjcie filmik, a następnie zatańczcie przy piosence. Poproście rodzica, aby towarzyszył wam w tańcu.

2.     Wprowadzenie do tematu zajęć – słuchanie fragmentu wiersza                 A. Rumińskiej „Mój dom”.

Posłuchajcie fragmentu wiersza, a dowiecie się, o czym będą dzisiejsze zajęcia.

„ … mamy swoje domy, małe albo duże,
         a przed domami ogródek i podwórze.
         Bawimy się na podwórku wesoło i miło,
         żeby potem w domku pięknie nam się śniło”.

Temat naszych zajęć to … (dzieci kończą zdanie)  domy i domki.

W przedszkolu poznaliście  domy różnych zwierząt. Dzisiaj porozmawiamy      o domach ludzi. Mieszkamy w Rakszawie – bardzo dużej wiosce, w której znajduje się wiele domów. Zapytajcie rodziców, jaki numer ma wasz dom. Dom to nie tylko budynek oznaczony numerem, ale ludzie, którzy w nim mieszkają, czyli nasi bliscy, których kochamy. Czasami mówimy „Wszędzie dobrze, ale    w domu najlepiej”, ponieważ jest to nasze ukochane miejsce na Ziemi.

3.     Zabawa rozwijająca umiejętności plastyczne oraz orientację w przestrzeni „Rysujemy dom”.

Obejrzycie filmik, w którym skrzat opowie wam jak narysować dom.

Teraz poproście rodzica, aby narysował dla was flamastrem na dużej kartce taki rysunek, jaki znajduje się poniżej.

Przygotujcie ołówek i dokończcie rysować obrazek zgodnie z poleceniami:

• Pomiędzy oknami na dole dorysujcie drzwi.
  • Na dachu dorysujcie komin.
  • Obok domu z prawej strony – budę dla psa.
  • Obok domu z lewej strony – drzewo.
  • Nad domem – słońce i chmury.

4.     Słuchanie i śpiewanie piosenki pt. „Maluję wielki dom”.

Czy pamiętacie piosenkę „Maluję wielki dom”, którą poznaliście w przedszkolu?. Przypomnijcie sobie jej słowa i melodię słuchając nagrania.

(Klikamy w pomarańczowe kółko)

Odtwórzcie jeszcze raz nagranie i zaśpiewajcie piosenkę specjalnie dla waszych najbliższych ilustrując słowa refrenu ruchem.

5.     Zabawy dydaktyczne : „Od najmniejszego do największego” oraz „Duży, średni, mały”.

Uwaga dla rodzica: Do zabawy należy przygotować 3 pudełka lub inne przedmioty różniące się wielkością. Będą one symbolizować  - domy.

Oto 3 pudełka, które w naszej zabawie staną się domami. Wskażcie dom, który:

• jest najmniejszy,
  • jest największy,
  • jest średniej wielkości.

Głośno nazwijcie domy: mały, średni, duży.

Ustawcie domy:

• od najmniejszego do największego,
  • od największego do najmniejszego.

6.      Zabawa ruchowa „Mały domek i duży dom”.

Pobawimy się teraz w zabawę „Mały domek i duży dom”.

Biegajcie swobodnie po pokoju. Na hasło „dom” stańcie wyprostowani tworząc z rąk daszek nad głową. Na hasło „domek” kucnijcie z daszkiem nad głową.(zabawę kilkakrotnie powtarzamy)

7.     Prezentacja fotografii przedstawiających różne domy i domki.

Ludzie w zależności od miejsca na świecie, w którym żyją mieszkają w różnych domach. Obejrzyjcie fotografie domów z różnych zakątków świata. Zwróćcie uwagę na to, z czego są zbudowane.

CHATA AFRYKAŃSKA

LODOWY DOMEK ESKIMOSÓW – IGLOO

INDIAŃSKI DOMEK – TIPI

DOM Z TRZCINY Z PERU

DOM JAPOŃSKI

DOM MONGOLSKI

DOM NA PALACH W AZJI

POLSKA CHATA  SPRZED 100 LAT

Spójrzcie, jak wyglądają domki na drzewie, w których bawią się dzieci.

8.     Prezentacja obrazków przedstawiających bajkowe domki.

Zagadki obrazkowe „Kto mieszka w tym domku?”

Przygotowałam dla was zagadki. Obejrzyjcie obrazki i odpowiedzcie na pytanie: Jakie bajkowe postacie mieszkają w przedstawionych domkach?.

Myślę, że poradziliście sobie z tym zadaniem bez problemu. Bajkowe domki mają niezwykle fantazyjne kształty, kolory i są po prostu  urocze.

Zapraszam was teraz do oglądania innych domków z baśniowych światów. Który z nich podoba wam się najbardziej? W którym byście chcieli zamieszka

9.     Praca plastyczna „Domek z rolki”.

Wykonajcie kolorowe domki z rolek po papierze toaletowym. Możecie ozdobić je według własnych pomysłów.